3. Tétel | |||
|
687 | 2015-05-10 | Marci | Hozzászólások (0)
|
Passzív bankügyletek célja és fajtái A hitelintézeti törvény a bankok által végzett illetve végezhető műveletek fogalmát pénzügyi szolgáltatásoknak és kiegészítő pénzügyi szolgáltatásoknak nevezzük. Ezek lehetnek aktív és passzív bankügyletek.
Passzív bankügyletek - passzív műveletek Passzív bankügylet esetében a bank forrást szerez és pénzeszköz bevonását célzó műveleteiről beszélhetünk. A banknak kötelezettsége keletkezik.
A passzív bankügylet segítségével pótlólagos pénz érkezik a bankba, mellyel egy időben tartozása keletkezik a banknak a pénztulajdonossal szemben. Passzív bankügylet esetében az összegyűjtött forrásokat a bank az aktív bankügylet által kihelyezi gazdaságba. Célja, hogy olyan mértékű és szerkezetű forrásokat biztosítson az üzleti bankok számára, mely alapján képesek kielégíteni az ügyfelek pénz és hiteligényeit. Fajtái: 1.Betétek gyűjtése 2.Értékpapír kibocsátás 3.Jegybanktól származó források megszerzése 4.Bankközi piacon történő hitelfelvétel 5.Tőkeemelés
Betétgyűjtés lényege: Betétgyűjtésen értjük a visszafizetési kötelezettség mellett, hozam- vagy kamatfizetés ellenében elfogadott idegen pénz gyűjtése. A betétek csoportosításai A rendelkezési jogosultság szerint:
A hitelintézet a betét birtokosának minden további ellenőrzés nélkül fizet.(jelenleg nem funkcionál)
A betét felett csak a betétes vagy annak meghatalmazottja rendelkezhet. A betét kezelési -nyilvántartási formája szerint:
A hitelintézet a betétes követeléséről betétkönyvet állít ki,és a betéttel kapcsolatos pénzmozgásokat a betétkönyvben is nyilvántartja. Biztonságos betétfajta,mert a betéttulajdonost könnyű beazonosítani a neve és kódja alapján.
A hitelintézet a betétet elhelyező részére nyilvántartási számlát vezet,és ezen tartja nyilván a jóváírásokat és terheléseket. A pénzmozgásról a bank számlakivonattal értesíti a tulajdonost. Egyik típusa az elszámolási betét,amelynek tulajdonosa a be-és kifizetésen kívül egyéb pénzforgalmi szolgáltatásokat is kezdeményezhet. A betét pénzneme szerint:
A futamidő szempontjából:
A kamatozás módja szerint:
A lejárat futamideje alatt a kamatláb nagyságát előre meghatározzák
Az induló kamatlábat valamilyen referencia - kamatlábhoz(jegybanki alapkamat) kötik,és csak annak változása esetén változtatják a futamidő alatt az induló kamatlábat.
Az induló kamatlábat a hitelintézet bizonyos feltételek esetén egyoldalúan megváltoztathatja. A betétek lejárata szerint:
A betét tulajdonosa minden megkötés nélkül, bármikor rendelkezhet a számlája felett kamatveszteség nélkül. A hitelintézet számára ezen összegek kihelyezése bizonytalan, ezért alacsony kamatot fizetnek rá.
Átmenet a látra szóló és a lekötött betétek között. Az ügyfél bármikor felmondhatja a betétet,de a hitelintézetnek a szerződéstől függően csak bizonyos idő elteltével kell a megbízást teljesítenie.
Meghatározott időre lekötik, aminek az a következménye,hogy azt nem, vagy csak kamatvesztés árán lehet a lejárat előtt felvenni.
Pénz időértéke Kifejezi pénzünk hozamát, valamint lehetővé teszi a különböző időpontokban ki-, illetve visszaáramló pénzek összeadhatóságát.
A pénz időértékének elve kapcsán az alábbi fogalmakat és összefüggéseket ismerjük. •pénz jövőértéke A pénz jövőértékének elve gyakorlatilag a kamatos kamat számításának alapelve. Abból indulunk ki, hogy ma rendelkezünk 1 forinttal, s az a kérdés, hogy mennyi lesz az első év végén, a második év végén, az „n.” év végén ennek az egységnyi pénznek az értéke. - Jövőérték: a pénz jövőbeni, hozammal felnövekedett értéke, ahol:
•nettó jelenérték A jelenre vetítjük a jövőbeli pénzáramlásokat, majd ezt össze kell vetni a befektetéshez szükséges összeggel. A különbséget nevezzük nettó jelenértéknek. A nettó jelenérték módszere szerint ha a befektetés összegénél nagyobb a későbbi pénzáramlások jelenértéke, akkor a befektetést célszerű megtenni, más szóval a konstrukciónak pozitív nettó jelenértéke van. A módszer természetesen olyan esetekben is használható, amikor negatív pénzáramlási elemek nem csak az időszak elején, mint kezdeti befektetési igény jelennek meg. A nettó jelenérték a pozitív és negatív előjelű pénzáramlási elemek jelenértékeinek összege. •annuitás jelenértéke Az annuitás jelenérték képlet abban az esetben használatos, ha a pénzáramlás véges számú elemből áll és az elemek nagysága minden esetben azonos, s ennek a pénzáramlásnak a jelenérték-összegét határozzuk meg. •annuitás jövőértéke Az annuitás jövőérték képlet olyan esetekben használatos, ha a pénzáramlás véges számú elemből áll és az elemek nagysága minden esetben azonos, és ennek pénzáramlásnak a futamidő végére felhalmozott összegét határozzuk meg.
|
Összes hozzászólás: 0 | |